AYKAR SRC Kursu

Adres : Fatih Sanayi Sitesi Hizmet Binası Kat:2 D.Dere/Trabzon

Telefon : +90 462 332 6 332

GSM : +90 537 681 32 68


SRC BELGESİ NEDİR?

Ticari amaç ile yük, yolcu, eşya ve kargo taşımacılığı yapan sürücülere 17.10.1996 – 4199/1 maddesine göre Karayolunda, ticari olarak tescil edilmiş bir motorlu taşıtı süren kişilere şoför denir.  SRC Belgesi Nedir? Sorusunun cevabı da ; SRC belgesinin açılımı sürücü kelimesinin kısaltılmış halidir.

Buna göre ticari amaç ile taşımacılık yapan şoförler 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında SRC belgesi mesleki yeterlilik eğitimi almak zorundadır. SRC türü mesleki yeterlilik belgesi olmadan ticari araç kullanan sürücülere para cezası uygulanmaktadır. Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı yapacak olan sürücüler SRC 4 Belgesiyurt içi yolcu taşımacılığı yapacak olan sürücüler ise SRC 2 Türü Belge almaları gerekmektedir.

Araç sahiplerinin değişen amaçlarına ve kullanım şekillerine göre almaları gereken belgeler bulunuyor. Bir ehliyetiniz var ise ve ticari araç kullanmak istiyorsanız bunun için mutlaka SRC belgesine sahip olmanız gereklidir.

SRC türü mesleki yeterlilik belgesi 4’e ayrılır;

 1. SRC 1 Belgesi : Uluslararası yolcu taşımacılığı
 2. SRC 2 Belgesi : Yurtiçi yolcu taşımacılığı
 3. SRC 3 Belgesi : Uluslararası eşya-kargo taşımacılığı
 4. SRC 4 Belgesi : Yurtiçi eşya-kargo taşımacılığı

ODY Belgesi Nedir?

ODY Belgesi Nedir sorusunun en güzel cevaplarından bir tanesi ODY Belgesi yani Orta Düzey Yöneticisi Belgesi karayolu ile yolcu ve yük taşımacılığı yapan firmalara verilen yetki belgesi türüne ODY Belgesi denilmektedir. Karayolları Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren gerçek veya tüzel kişilerin veya kurumların taşımcılık faaliyetlerini sürekli ve etkin bir şekilde sevk, idare eden ve yöneten müdür/idareci, şef, uzman, operasyon yöneticisi, operatör ve benzeri ünvanlarla istihdam edilen kişilerin alması zorunlu belgedir.

En az Orta Okul Mezunu olmanız Orta Düzey Yöneticilik Mesleki Yeterlilik belgesi yani ODY Belgesi almak için en az mezuniyet şartınız Orta Okul Mezuniyet şartıdır. Firma yetkilisi olmasanızda orta okul mezuniyet olmanız yeterli olacaktır.

ODY Belgesi de aynı diğer belgeler gibi 4 (dört) adet ODY Belgesi bulunmaktadır.

 1. ODY 1 BelgesiUluslararası yolcu taşımacılığı yapan Orta Düzey Yöneticilere verilecek olan belgedir.
 2. ODY 2 BelgesiYurtiçi yolcu taşımacılığı yapan Orta Düzey Yöneticilere verilecek olan belgedir.
 3. ODY 3 BelgesiUluslararası kargo ve eşya taşımacılığı yapan Orta Düzey Yöneticilere verilecek olan belgedir.
 4. ODY 4 BelgesiYurtiçi kargo ve eşya taşımacılığı yapan Orta Düzey Yöneticilere verilecek olan belgedir.

ÜDY Belgesi Nedir?

ÜDY Belgesi alacak kişilerin yetki belgelerine sahip bir firmada Üst Düzey Yönetici olarak görev yapmaları aranan şartlardan en önemlisidir. Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin kapsam ve faaliyetlerini göstermekte olan gerçek veya tüzel kişilerin yetkili pozisyonlarda ve unvanlarda faaliyet göstermesi gerekmektedir. Yetki faaliyetleri ise yönetim kurulu üyesi, genel müdür, genel koordinatör gibi şeklinde olmalıdır. Bu şekilde ÜDY Belgesi almaya hak kazanacaklar ve denetimlerde bu belge sizlerden talep edilecektir.

Üdy Belgesi almak için en önemli şartlardan bir tanesi de “Lise Mezuniyet” şartıdır. Her lise mezunu şartını yerine getirenler hem yeni bir iş hacmi hemde yeni bir kariyer için bu belgeyi tercih edebilirler.

ÜDY Belgesi de diğer belgeler gibi 4(dört) farklı belge bulunmaktadır. Belgeler belirlenirken, Uluslararası – Yurtiçi ve Yolcu – Yük şeklinde belirlenmektedir.

 1. ÜDY 1 BelgesiUluslararası yolcu taşımacılığı yapan ve yetki belgelerine sahip bir firmada yetkili olan Üst Düzey Yöneticilere verilecek olan ÜDY Belgesidir.
 2. ÜDY 2 BelgesiYurtiçi yolcu taşımacılığı yapan ve yetki belgelerine sahip bir firmada yetkili olan Üst Düzey Yöneticilere verilecek olan ÜDY Belgesidir.
 3. ÜDY 3 BelgesiUluslararası kargo, yük ve eşya taşımacılığı yapan ve yetki belgelerine sahip bir firmada yetkili olan Üst Düzey Yöneticilere verilecek olan ÜDY Belgesidir.
 4. ÜDY 4 BelgesiYurtiçi kargo, yük ve eşya taşımacılığı yapan ve yetki belgelerine sahip bir firmada yetkili olan Üst Düzey Yöneticilere verilecek olan ÜDY Belgesidir.
SRC Merkezi - SRC Belgesi
ARTIK ONLİNE KAYIT OLABİLİRSİNİZ!Kaydolmak için buraya tıklayın!
+